Interview Pleun Eikelboom

Keuzevrijheid is van belang

De heer Pleun Eikelboom zit in de WMO-raad van de gemeente Nederlek. Hieronder vertelt hij hoe de WMO-raad draait en hoe je als NPV-er vertegenwoordigd kunt zijn. Ook worden praktische onderwerpen genoemd, waar hij zich in de WMO-raad mee bezig heeft gehouden. 
Bent u NPV-bestuurslid of vertegenwoordiger en kunt u zijn ervaring als vertegenwoordiger gebruiken? Of wilt u zijn ervaring binnen de zorg weten buiten de WMO-raad? Kijk dan op de interne site. 

Hoe is de WMO-raad in gemeente Nederlek samengesteld?  
De gemeente heeft gekozen voor vertegenwoordigers van platforms zonder last of ruggespraak; verstandelijk gehandicapten, lichamelijk gehandicapten, kerken en nog 2 of 3 anderen zijn vertegenwoordigd, waaronder NPV afd. Nederlek. De gedachte van de gemeente bij samenstelling van de raad was; “de samenleving aan het woord”. Alle belangengroeperingen zijn vertegenwoordigd.
Voor de NPV gold dat zij al jaren zichtbaar was voor de gemeente, omdat zij een zetel had in de Stichting Welzijn Senioren. Deze zichtbaarheid bleek van belang te zijn. Via deze stichting, een ouderenwerker van de gemeente en politieke partij de SGP werd een plek in de voorlopige raad aangeboden. Bijzonder is nu dat de NPV als enige partij een zetel op naam heeft, dus echt als NPV in de raad zit. 

Wat doet u in de WMO-raad?
De raad vergadert maandelijks met de wmo-wethouder, de leidinggevende en de beleidsmedewerker wmo, hij is ook secretaris van de Wmo-raad. De rol van de WMO-raad is nog wat onduidelijk. De raad wil zelf mede beleidsbepalend zijn, de gemeente vindt meer dat ze mee mogen denken. Dit zal zich nog ontwikkelen.   

Wat is nu de praktische inbreng geweest als NPV-vertegenwoordiger?
 
Inhoudelijke inbreng is o.a. geleverd op de volgende gebieden; vervoersproblemen, vierjaren beleidsplan, samenwerking met buurgemeente, kwaliteit thuiszorg “De Vierstroom”. Deze thuiszorginstelling als grote aanbieder in de regio is failliet gegaan, waardoor nu een zorgtekort is ontstaan. De nieuwe instroom voor thuiszorg gaat naar thuiszorg geleverd door een intramurale instelling. Grote vraag voor de WMO-raad is nu; hoe continueren we de zorg?  
Ik werk als vertegenwoordiger vanuit mijn eigen kennis en achtergrond, politiek en principieel. Een voorbeeld; ik ben voor het zeeuwse model. Dit houdt in dat iedere thuiszorginstelling voor een vaste prijs kan inschrijven, waardoor wordt geconcurreerd op kwaliteit en er grote keus is voor de cliënt. Dan krijgen ook kleinere thuiszorginstellingen, zoals christelijke instellingen, de kans zorg te blijven leveren. Dit is beter dan de huishoudelijke hulp aan te besteden, waarbij de laagste prijs bepalend is. Daarnaast breng ik het persoonsgebonden budget (PGB) onder de aandacht. In Nederlek zijn twee grote reformatorische thuiszorgorganisaties; Agathos en RST (Reformatorische Stichting Thuiszorg). Via een PGB kunnen burgers voor deze organisaties kiezen, ook als de thuishulp door de gemeente niet aan hen is uitbesteed. 

Is het van belang dat de NPV vertegenwoordigd is in een WMO-raad?
Ik vind keuzevrijheid binnen de WMO een heel belangrijk onderwerp. Dit speelt bij de aanbesteding van de huishoudelijke hulp, maar kan ook op andere terreinen spelen. Dit is voor de NPV-achterban een belangrijk punt en het is goed dit standpunt in de raad te laten horen. In de WMO-raad Nederlek is ervoor gekozen de leden te laten kijken naar wat hen het meest interesseert, je zit er dus niet voor een bepaald prestatieveld.
NPV zet in op prestatieveld 1 en 4 (bevorderen van sociale samenhang en ondersteuning van vrijwilligers en mantelzorgers). Maar ook de huishoudelijke hulp is belangrijk!  

Hoe is het contact met de achterban en de NPV?
Ik zit ook in het afdelingsbestuur van de NPV. Ik vergader meer met het afdelingsbestuur, nu ik in de WMO-raad zit. Daar hoor is de signalen, bijvoorbeeld over de thuiszorg en het vervoer. Ook op de Ledenvergadering van de NPV is naar ervaringen gevraagd. 
Binnen de NPV is interactie van belang, we kunnen elkaar van ideeën voorzien. De landelijke aansturing zal zich inhoudelijk moeten richten op WMO-onderwerpen.