Interview Addie Lassche

Niet afwachten, maar doen!

De heer Addie Lassche zit in de Wmo-raad van de gemeente Barneveld. In dit interview komt de rol van de NPV in de Wmo-raad aan de orde. Ook worden praktische onderwerpen, waar hij ervaring mee heeft, genoemd.
Bent u NPV-bestuurslid of vertegenwoordiger en kunt u zijn ervaring als vertegenwoordiger gebruiken? Of wilt u zijn ervaring binnen de zorg weten buiten de WMO-raad? Kijk dan op de interne site.

Hoe is de NPV betrokken geraakt bij de Wmo-raad?
Voordat er een Wmo-raad was, waren er al veel werkgroepen. De NPV heeft meegedaan aan de werkgroep cliëntenparticipatie. Daarnaast heeft de NPV in het voortraject haar mening richting de gemeenteraad gegeven door in te spreken op commissievergaderingen en brieven te schrijven. Hierdoor was de NPV al zichtbaar. Uiteindelijk heeft de plaatselijke NPV gesolliciteerd naar de functie van lid en plaatsvervangend lid in de Wmo-raad voor de portefeuille cliëntenraad/zorginstellingen. Er zitten nu negen personen op persoonlijke titel in de raad, waarbij er een aparte zetel is voor de kerken. De vertegenwoordigers zijn een goede afspiegeling van Barneveld.

Wat is nu de inbreng van de NPV-vertegenwoordiger?
Er zijn wat mij betreft drie hoofdpunten: identiteit, kwaliteit en keuzevrijheid. Inhoudelijk zijn we de afgelopen tijd bezig geweest met een interne notitie hoe achterbancontact opgezet moet worden. Er zijn nu wel contacten in het netwerk, maar de uitvoering moet nog starten. Ook een belangrijk punt de afgelopen tijd was dat de RST (Reformatorische Stichting Thuiszorg) en de HDS (Hervormd Diaconale Stichting, nu Kruiswerk West Veluwe), twee thuiszorginstellingen voor de achterban bij de aanbesteding buiten de boot zijn gevallen. Op tijd is geregeld dat zij onderaannemer zijn geworden van een grotere thuiszorginstelling. Nu hoeven cliënten niet over te stappen op een persoonsgebonden budget.
In de Wmo-raad in Barneveld zit je niet op een NPV-stoel, ik zit op de cliëntenradenstoel. Wel zitten er een aantal NPV-ers in de raad, bijvoorbeeld ook namens de gehandicapten, maar niet namens de NPV.

Wat is de inbreng van de kerken in de WMO-raad?
In het voortraject is door de NPV duidelijk gelobbyd naar kerken en politiek om kerken in de WMO-raad te krijgen. Er is nu een vertegenwoordiger namens de kerken.  De vertegenwoordiging is nog in de voorfase, er is nog geen officieel platform van de kerken.
Overleg van de NPV-ers in de WMO-raad is alleen informeel, iedereen zit op zijn eigen positie namens een belangengroep.

Is het van belang dat de NPV vertegenwoordigd is in een WMO-raad?
Als voorbeeld wil ik de aanbesteding van huishoudelijke hulp noemen. Daarbij is vertegenwoordiging van de NPV zeker van belang. Er kan zo voor gezorgd worden dat identiteit wordt benoemd als kwaliteitskenmerk in het bestek (dit punt geldt ook voor cliëntenraden).
Behalve ondersteuning van vrijwilligers en mantelzorgers en bevorderen van sociale samenhang, waar de NPV zich landelijk op richt binnen de WMO, is ook de aanbesteding van huishoudelijke hulp belangrijk. De NPV kan zich hier ook profileren.

Wat is voor u het belang van lidmaatschap van de NPV bij uw taak in de WMO-raad?
Ik heb het "Werkboek WMO" gebruikt, daarnaast is er contact met het Landelijke Bureau. Verder is het een voordeel dat je van het netwerk gebruik kunt maken, bijvoorbeeld door deelname aan regiobijeenkomsten. Je kunt van elkaar leren. Lokaal kan er nog wel wat verbeterd worden bij de NPV-afdelingen. Mijn advies is; durf vuile handen te maken, ga praten met de gemeente. Daarbij is het belangrijk niet alleen te bekritiseren, maar zelf ideeën aan te reiken voor het beleid. Hierin kun je vrij ver gaan. Het geldt ook voor zaken, die eigenlijk een taak van de gemeente zijn. Ik adviseer hierin geen afwachtende houding aan te nemen. De gemeente geeft vaak de mogelijkheid en op deze manier kun je echt invloed hebben.
Dit geldt trouwens niet alleen voor lokale NPV-afdelingen. Ook regionaal kunnen er zaken verbeterd worden. Zo moet beter afgestemd worden dat er iemand in de cliëntenraad van bv. een algemeen ziekenhuis komt. Hiervoor is coördinatie nodig.